Domowe sposoby na zawalone zatoki
Dolegliwości związane z zatokami potrafią być sporym problemem dla osób w różnym wieku. Dotyczą one bowiem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Kiedy tak się dzieje, zawsze pojawiają się problematyczne objawy. Dyskomfort, ból głowy, uczucie rozpierania u nasady nosa, a wszystko to intensyfikuje się przy pochylaniu.
Zawalone zatoki pojawiają się na przykład przy okazji zwykłego przeziębienia, gdy katar utrzymuje się naprawdę długo, a gęsta wydzielina zaczyna odkładać się w zatokach. Niekoniecznie musi się to wiązać ze stanem zapalnym, choć w praktyce może się tak stać. Stan zapalny w obrębie zatok często ma związek z aktywnością bakterii oraz wirusów. Jeśli tak jest, konieczne okazuje się podanie odpowiednio dobranych leków, w tym antybiotyków.
Decyzja o rozpoczęciu antybiotykoterapii jest jednak wyłączną kompetencją lekarza. Coraz częściej medycy unikają tego kroku, ponieważ aplikowanie tak silnych leków odbija się negatywnie na stanie flory bakteryjnej pacjentów, a jeśli ta zostanie osłabiona, może to skutkować ogólnym załamaniem odporności. Sprawdzone patenty na zatoki Musi więc pojawić się pytanie, jak wyleczyć zapalenie zatok innymi sposobami? Bywa, że kluczem do wyeliminowania problemu, zwłaszcza na wczesnym etapie, jest płukanie. Można je wykonać w gabinecie lekarza, ale w aptekach czekają też gotowe zestawy, którymi zatoki można wypłukać bez pomocy specjalisty.
Część ekspertów rekomenduje również samodzielne przygotowanie mieszanki wody z wodą utlenioną, która ma dawać w czasie płukania pozytywne efekty. Jeśli jednak ktoś nie czuje się pewny, powinien udać się z tym do lekarza. Dość typowym objawem, który wiąże się z zatokami, jest katar. Może być on naprawdę dokuczliwy, utrudniając oddychanie i wywołując typowy w takich stanach dyskomfort.
Stąd warto z nim zawalczyć poprzez regularne wydmuchiwanie nosa i rozrzedzanie wydzieliny. Pomogą w tym wybrane zioła na katar, wśród których prym wiodą tymianek, chiński andrographis czy werbena. Pomocne okażą się też intensywne aromatyczne olejki z mentolem czy eukaliptusem, które idealnie nadają się do przygotowania kojących inhalacji.