Jak odróżnić zapalenie zatok od przeziębienia?

Jak odróżnić zapalenie zatok od przeziębienia?

To jasne raczej dla wszystkich, że przeziębienie stanowi w tym momencie jedną z najbardziej podstawowych dolegliwości i nie ma w tym nic dziwnego. Należy jednak podejść do tego z pewną rozwagą, ponieważ czasami na pozór zwyczajne przeziębienie okazuje się być znacznie groźniejszą grypą. Groźną głównie z racji potencjalnych powikłań, które jednak wcale nie muszą występować.

Oprócz przeziębienia są jeszcze inne dolegliwości, nierzadko z nim skorelowane i w praktyce dużo bardziej dokuczliwe niż zwykły kaszel, katar czy ból gardła. Te rzeczy po prostu mijają, jednakże przeziębienie zatok to już nieco inna historia. Zatoki można przeziębić w różnych sytuacjach.

Może się to wiązać ze zwykłym przeziębieniem, z ekspozycją na zmienne temperatury, ale niemal zawsze ma to związek z zaniżoną odpornością. Występuje ona u sporego grona osób w sezonie grypowym, a więc na przełomie zimy i wiosny, jak też jesienią. Wilgotne powietrze i plusowe temperatury sprzyjają wirusom oraz innym drobnoustrojom, które mogą prowadzić do rozmaitych przypadłości.

Łagodnych, jak i zagrażających zdrowiu oraz życiu. Kłopotliwe zatoki – jak poradzić sobie z zapaleniem? Gdy chodzi o zapalenie zatok, temat jest znacznie mniej niebezpieczny, choć trzeba sobie jasno powiedzieć, że problemy z zatokami mogą dość poważnie dawać się we znaki – w podobnym stopniu osobom dorosłym, jak i dzieciom. Często jest tak, że stan zapalny w obrębie zatok występuje wraz ze zwykłym przeziębieniem i może niejako „wyewoluować” ze zwykłego kataru.

Nie ma rzecz jasna żadnej gwarancji, że tak się stanie, jeśli jednak katar trwa długo, towarzyszy mu wyraźny ból głowy oraz ropna wydzielina, objawy mówią same za siebie. W takich przypadkach jedna z najważniejszych spraw to oczyszczenie górnych dróg oddechowych z treści ropnej, która stanowi swoiste epicentrum problemu. W takich sytuacjach odpowiednie działanie to płukanie zatok.

Można przeprowadzić je samemu w domowych warunkach – na przykład za pomocą specjalnie wykonanej mieszanki. Da się ją kupić w aptekach wraz z kompletnym zestawem do płukania zatok, ale też przygotować samemu, na bazie wody utlenionej rozcieńczonej zwykłą wodą.

Kategorie artykułów