Jak skutecznie wyleczyć zatoki?
Skala występowania problemów z zatokami jest całkiem spora, gdy weźmiemy pod uwagę populację jako całość. Tak naprawdę każde przeziębienie może odbić się chwilowo na kondycji zatok, które zajęte przez wydzielinę będą nam dokuczać. Odczujemy to w postaci dyskomfortu, uczucia rozpierania w okolicach nad nosem, a także bólu – zwłaszcza w czasie schylania się. Niewykluczone, że da o sobie znać także stan zapalny.
Wtedy pojawia się pytanie, jak skutecznie wyleczyć zatoki, aby stany zapalne nie nawracały. Zjawisko takie zdarza się niestety i zazwyczaj stanowi konsekwencję niedokończonej terapii. W przypadku stanów zapalnych wywołanych bakteriami, często nie obejdzie się bez podania antybiotyku. Jeśli organizm jest odporny sam w sobie, czasami wystarcza jego odpowiedź na infekcję.
Można ją wzmacniać poprzez suplementację większymi dawkami witaminy C lub witaminy D3. Lekarz może jednak zdecydować, że bez podania mocniejszych leków się nie obejdzie. Chodzi wszakże o to, aby wyeliminować całkowicie przyczynę stanu zapalnego, a nie tylko tymczasowo „zaleczyć” problem. Zbawienna moc ziół W czasie stanów zapalnych zatok, ale także podczas standardowego przeziębienia, mogą pojawić się takie symptomy, jak katar i łzawienie oczu – jak leczyć te objawy? Tak naprawdę są one dość typowe dla takich infekcji i w gruncie rzeczy nie da się ich ot tak usunąć.
Wskazane jest natomiast regularne wydmuchiwanie wydzieliny oraz jej rozrzedzanie. Pomagają w tym środki aplikowane bezpośrednio do nosa, zawierające często xylometazolin. Nie należy ich jednak nadużywać z uwagi na ryzyko wystąpienia efektu parauzależnienia od tego składnika. Jeśli terapia ma być bezpieczna i wolna od ryzyka komplikacji, warto rozważyć leki ziołowe na zatoki.
Okazuje się, że jest ich na rynku sporo. Mają postać tabletek, syropów czy naparów do picia oraz wykonywania inhalacji. Do grupy ziół najlepiej wpływających na zatoki zalicza się tymianek, werbenę czy wywodzącą się z medycyny chińskiej roślinę andrographis. Przydatny będzie też naturalny antybiotyk w postaci czosnku, który świetnie radzi sobie z wieloma mikrobami, często odpowiedzialnymi za nieżyty i stany zapalne.