Zapalenie zatok u dorosłych

Zapalenie zatok u dorosłych

Stany zapalne nigdy nie są niczym przyjemnym. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiego obszaru one dotyczą. Faktem jest, że gdy dochodzi do problemów trzeba znaleźć na nie jakąś radę. Przykładem jest zapalenie zatok – u osób dorosłych potrafi mieć ono dość ostry przebieg. Niemal zawsze towarzyszy mu nie tylko uczucie zatkania, ale też silny ból głowy.

Silniejszy, kiedy ktoś się nachyli lub gwałtowanie poruszy. Stan zapalny jest zazwyczaj wywołany aktywnością bakterii lub wirusów, może być też powikłaniem przy „zwykłym” przeziębieniu. Zawsze w czasie katarów, nawet tych standardowych, cierpi błona śluzowa nosa. Jest ona bowiem podrażniana, a po dłuższym katarze mogą się pojawić trwające od kilku do kilkunastu dni problemy z powonieniem. Utrzymują się one nawet wtedy, kiedy teoretycznie po katarze nie ma już śladu i to zjawisko całkiem normalne.

Trzeba mieć na uwadze fakt, że katar można łagodzić i starać się, aby nie przerodził się w stan zapalny zatok. Pomagają w tym inhalacje z olejkami eterycznymi lub preparaty ziołowe rozrzedzające wydzielinę. Czym walczyć z katarem? Co zrobić, żeby nie mieć kataru? Jeśli już dojdzie do przeziębienia, to raczej trzeba liczyć się z tym, że wydzielina będzie w nosie obecna. Ile jej będzie i czy będzie jej towarzyszyć zatkanie jest już kwestią otwartą. Na pewno od początku trzeba regularnie wydmuchiwać nos, co jest naturalną mechaniczną metodą jego oczyszczania.

Profilaktyczne inhalacje są wskazane – pomogą bowiem utrzymać rzadką konsystencję wydzieliny, co znacznie ułatwi pozbywanie się jej na bieżąco. Pomocne doraźnie będą też spreje oraz krople, a nawet tabletki lub syropy zawierające ekstrakty na przykład z tymianku czy rośliny andrographis. Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że wystąpi stan zapalny w zatokach, a przynajmniej katar zatokowy. Jeśli wydzielina będzie produkowana w szybkim tempie, ta znajdująca się wyżej zgęstnieje i zajmie zatoki. Da to objawy często zbliżone do stanu zapalnego, choć do tego nie zawsze dochodzi.

Z reguły potrzebna jest do tego infekcja bakteryjna lub wirusowa. W takich przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie leków – na przykład z grupy antybiotyków. Zielony katar po nocy lub zabarwiony na inny nietypowy kolor jest z reguły oznaką tego, że w dół zaczyna spływać ropny katar zatokowy.

Kategorie artykułów